Takvimler hangi yılı gösterirse göstersin göz alıcı tarzlarıyla klasik avizeler daima güncel kalmaya devam edecekler. Klasik avizelerin iç mekanlardaki kusursuz tamamlayıcılığı, çizgilerindeki sofistike atmosferden kaynaklanıyor ve onların bu tasarımlarına zamansız denmesinin yegane sebebi de bu. Tam da bu nedenle klasik avizeler her ortamda modaya öncülük edebiliyorlar.

Peki, nedir ‘‘Klasik’’?
Aslında klasik, bazı tarihi çağlardaki öne çıkan tarzları sınıflandırmada kullanılan bir terimdir. Aydınlatmada klasik tarz içinde barok, rokoko, klasizm gibi birçok stilleri barındırmaktadır. Zamansız tasarımlarıyla aydınlatmada da önemli bir yere sahip olan klasik tasarımın başlıca özellikleri şunlardır:

  • Yüksek Kaliteli Materyaller: İster ipek, saten döşemeli doğal ahşaptan mobilyalarda ister aydınlatma ürünlerinde olsun klasik tasarımda, yüksek standartlı ve kaliteli camlar, kristaller, seramikler ve metaller kullanılır.
  • Yatıştırıcı Renkler: Klasik tasarımda parlak, gösterişli gölgelerden tamamen kaçınılarak daha sakinleştirici bej, kum, kahve ve yaldızlı renkler tercih edilir.
  • Soylu Bir Görünüm: Klasik tasarımlarda hacim ve ihtişam; nezaket ve hassasiyet ile ustaca bir araya getirilerek her bir parçanın sanki birer sanat eseriymiş gibi görünmesi sağlanır.

Aydınlatma sektöründe de klasiklerin asil görsel çekiciliği, kaliteli bir işçilikle ve ince stil duygusuyla harmanlanarak muazzam klasik avizeler ortaya çıkartılır. Klasik avizelerin yüzyıllarca süre gelen popülerliği bu yüzdendir. Çoğu klasik avize modelleri ihtişamını kaybetmeden seneler boyu sorunsuzca kullanılır.

Klasik Avize Çeşitleri:

1.       Klasik avize denince akla ilk gelen model, kristal avizelerdir. Çok katmanlı veya bütün olarak kendi arasında çeşitlenen tamamen kristallerden oluşan bu modeli bir tiyatro veya opera salonunda ya da soylu insanların hayatlarını konu alan filmlerde mutlaka görmüşsünüzdür. Avize üzerindeki sarkıtların tamamı kristal olabileceği gibi özel bir cam olan Murano camından da üretilmiş olabilir. Bu modellerin daha minimal olanlarını evlerimizde de kullanarak bu ışıltıyı evimize taşıyabiliriz.

2.       Bir diğer model ise kollu klasik avizelerdir. Kollu avizeler, muma benzeyen ampullerle kullanılarak tasarımları daha da göz önüne çıkarılır. Oldukça tercih edilen bir klasik avize çeşididir. Kollu avizeler üstünde yukarı ve aşağı yönde birçok kol bulunur. Bu tür klasik avizelerin ise metal kollu ve cam kollu olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.  

3.       Klasik tasarım sadece avizelerle sınırlı değildir. Farklı mekanlara uygun klasik tarzda aplikler çalışma odası, yatak odası, salon ve hatta antrelerimizin duvarlarında zamansız dokunuşlara izin vermektedir.