LED teknolojisi ile birlikte avize tasarımında geleneksel siluetlerin ötesine geçilerek ampul kullanımının getirdiği sınırlılıklar ortadan kaldırıldı. Bu da avize tasarımında klasik çizgilerden daha çok modern ve dairesel tasarımları ön plana çıkarttı. LED avizelerin tasarım kolaylığı sayesinde avize dünyasındaki ürün yelpazesi genişleyerek her kesime hitap eden modeller piyasaya sürülmüş oldu.

Avize denilince akla ilk gelenlerden biri çok kollu, kollarının her birinde birer ampul sayesinde aydınlatma sağlayan klasik avize algısı, yeni aydınlanma teknolojisinde yerini minimal, çizgisel LED avizelere bıraktı. Yeni tasarımlarının LED avizeler üzerindeki her detayın aydınlatılmasına izin vermesi bu tarz avizelerin bulunduğu ortamda tüm gözleri üzerine çekerek odak noktası haline gelmesini de sağladı.

Diğer aydınlatma ürünleriyle karşılaştırıldığında LED avizeler tasarım esnekliği sağlamakla birlikte çevreye karşı da daha duyarlıdır. Normal ampullere göre LED ampuller daha dayanıklıdır. Bu da LED avizelerin daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Bir LED avize ortalama %60’tan % 90’a varan enerji tasarrufu sağlar.

LED avize seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan ilki ışığın renk tonuna karar vermek olacaktır. LED avizelerde 3000 – 3200 Kelvin arası sarı ton;  4200 Kelvin ılık beyaz ton; 6000-6500 Kelvin arası ise beyaz tonda ışık vermektedir. Aydınlatılacak odanın sıcak tonlarda mı yoksa soğuk tonlarda mı olması gerektiği tamamen kişisel tercihe bağlıdır. Ancak mutfak ve banyo gibi alanlarda soğuk yani beyaz tonlar kullanılması bu mekanları daha temiz ve aydınlık göstermeye yardımcı olurken yatak odası ve yemek odası gibi yerlerde sıcak (sarı) tonlar kullanmak daha sakin ve yatıştırıcı ortamlar yaratmak için idealdir. 

LED avize seçiminde önemli bir diğer nokta ise odanın genişliğidir. Büyük çaplı avizelerin daha geniş odalarda tercih edilmesi aydınlatılacak alandaki aydınlatma kalitesini de arttıracaktır. Odanın genişliğinin yanı sıra tavan yüksekliği de avize seçerken göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek tavanlı mekanlarda geniş detaylı LED avizeler kullanmak istenilen sonucu verecektir.
LED avize seçiminde değinilmesi gerekilen son nokta ise LED avizenin ne amaçla kullanılacağıdır. Dekoratif, süslü LED avizeler görenlerin dikkatini hemen çekerken modern kristal bir LED avize yatak odası, yemek odası gibi alanlara daha romantik bir dokunuş sağlayacaktır.

En modern ve her zevke hitap edebilen tarzıyla son zamanların en çok tercih edilen LED avize modelleri kredi kartına taksit seçeneği ve tüm Türkiye’ye ücretsiz kargo fırsatıyla AVİLED AVİZE mağazamızda ve aviled.com.tr’ de satışa sunulmaktadır.