Centenniel Işığı olarak adlandırılan ampül dünyanın en uzun süre yanan ampülüdür. Bu ampül takıldıgı günden günümüze birkaç istisnai durum dışında hiç sönmemiştir. Birlikte bu ampülün tarihçesine göz gezdirelim.
 Dünyanın en uzun süre yanan ampülü shelby elektrik firması tarafından 1890 lı yıllarda üretilmiştir. Rekorlar kitabına girmiş olan bu ampül 1901 yılında Livermore-pleasanton itfaiye binasına takılmıştır. Ve günümüzdede yanmaya devam etmekte ve turistik bir obje halini almıştır.


İlk takıldığında 30-60 Watt gücünde bir ampül olduğu tahmin edilmekle beraber, zamanın gücüne yenik düşmüş ve günümüzde 4 watt gücünde ışık sağlayabilmektedir.

1976 Yılında itfaiye departmanı 6. istasyona taşındığı sırada ilk defa söndürülmüştür. Bu taşıma esnasında 22 dakika boyunca ampül yanmamıştır. Taşıma işlemi özel bir kutu ile itfaiye kamyonları eskortluğunda yapılmıştır. Ve yeni istasyonda ampül acil durum jeneratörüne bağlanarak elesktirik kesintilerindende etkilenmemesi sağlanmıştır.

2001 yılında ampülün 100 yaş günü kutlanırken, ampül en son ampülün taşındığı süreden itibaren 38 yıldır aralıksız yanmaktaydı.

Ayrıyaten itfaiye istasyonunda bir adet güvenlik kamerası sadece ampülü kaydetmektedir.