Günümüzde avizeler, üretim yöntemleri çeşitliliği ve kolaylığı sayesinde tarz ve materyal olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Her ne kadar üretimi geçmişe nazaran kolaylaşmış olsa da gözümüzdeki değeri her zaman aynıdır. Odamızı ışıl ışıl yapan avizelerimizin her daim parlak, göz alıcı ve güzel görünmesini isteriz. İşte bu noktada avize temizliği önem kazanmaktadır.

Avize üretiminde metal, ahşap, kristal(cam) sıklıkla tercih edilen materyallerdir. Avizelerin temizliği, avizenin materyaline göre ufak farklılıklar gösterebilmektedir.

Her ne kadar materyaller farklılık gösterse de avize temizliğinde en önemli nokta kesinlikle kimyasal hiçbir temizleyici maddenin kullanılmaması gerektiğidir.

**Avize temizliğine başlamadan önce ilk yapılması gereken şey, güvenliğiniz açısından avizenin kapalı olduğundan emin olmaktır. Ayrıca mümkün ise sigortayı da kapalı konuma getirmeniz önerilir.

Ahşap avizelerin temizliğinde kuru bez kullanılmalıdır. Bunun sebebi ise avize üretimindeki işleme bağlı olarak bazı modeller nemi hızlıca çekebilmekte ve uzun vadede avizenin yapısına zarar verebilmektedir. Bu sebepten dolayı belli aralıklarla ahşap avizenizin tozunu kuru bez ile almak avizenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Ahşap avizenizin çok kirlendiği durumlarda ise yaz aylarında olacak şekilde avizenizi hafif nemli bir bezle silmeniz ve ahşap avizenizin üzerinde kalan nemim hızlıca uçması için odanızın kapı ve pençelerini açık tutmanız önerilir.

Metal avizeleri temizlerken ahşap avizelerden farklı olarak nemli bez de kullanılabilir.  Metal avizelerinizin metal aksamlarını sabunlu su ile nemlendirdiğiniz bir bez ile silebilirsiniz. Silme işlemi sonrasında ise kuru bir bez yardımıyla metal avizenizi kurulamanız önerilir.

**Kristal ve Cam avizelerin temizliğinde ise en ufak bir leke dahi göze çok çarpabildiğinden, bu avize türlerinde kesinlikle musluk suyu kullanılmamalıdır.

  •  Yumuşak tüylü toz alma püskülü kullanarak kristal ve cam avizelerinizin tozunu kısa aralıklarla alabilirsiniz.
  • Yılda bir kere alkol bazlı avize temizleyici spreyler ile kristal ve cam avizelerinizi kolayca temizleyebilirsiniz. Bu yöntemde öncelikle avizenizin altına bir örtü sermeniz gerekir. Sonrasında alkol bazlı spreyi avizenizin her yönünden eşit olacak şekilde püskürtüp, avizenin taşlarından toz ve kir damlalar halinde tamamen akana kadar bir süre bekledikten sonra avizenizin temizliği tamamlanmış olacaktır.
  • Son yöntem ise ilk iki yöntemin yeterli olmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Bu yöntemde ilk olarak avizenizin üzerindeki bütün cam & kristal taşları sökerek bir örtü üzerine almanız gerekmektedir. Sonrasında ise saf su veya önceden kaynatılıp soğutulmuş su ile nemlendirdiğiniz yumuşak dokulu bir bez kullanılarak ile taşlar tek tek silinmelidir.

Hangi Sıklıkta Avizemizi Temizlemeliyiz?

Avizeler yapıları gereği mümkün olduğunca uzun aralıklarla temizlenmelidir. Daha kısa aralıklarda ise sadece kuru bez veya yumuşak tüylü toz alma püskülleri kullanılarak toz alma işlemi yapılması yeterli olacaktır.  Avize temizliğinde ortalama bir süre vermek gerekirse yılda bir kez detaylı temizlik yapılmalıdır.