Avize Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Yazar emrealan 15/01/2016 0 Yorumlar Tümü,

Avizeler odalarımıza derinlik kazandıran, güzel sanat eserleridir. Odalarımızın her zaman merkezinde kendine yer edinmiştir. Bu sebeble seçiminde çok dikkatli olmalıyız. Ve diğer eşyalarımızı seçerken verdiğimiz önemi avize seçimindede vermeliyiz.

Şimdi birkaç adımda avizemizin ölçüsünü nasıl belirleyeceğimizi görelim.

  • Odamızın Yüksekliğini Ölçelim


Bunun sebebi yüksek tavan mesafeleri daha uzun avizeler için uygunken, alçak tavan mesafeleri daha kısa boylu avizelerle daha güzel görünecektir. Tavan yüksekliğine göre her 1 metrelik mesafeye karşılık 22-26 cm uzunluğunda avize kullanabiliriz. Öncelikle zeminden itibaren tavana kadar olan yükseliği ölçelim. Bunun sonucunda tavan yükseklğimizin 2,5 metre olduğunu varsayarsak, 2,5x22=55 cm ve 2,5x26=65 yani 55 cm'den 65 cm'ye kadar olan avizeler odamıs için uygundur.

  • Oda Zemininin En ve Boyunu Ölçelim

 
Odamızın duvardan duvara en ve boyunu ölçelim. Odamızın 3 metreye 4 metre oldugunu varsayalım.

  • Bulduğumuz Değerleri Toplayalım


Ölçtüğümüz değerler olan en ve boy oranını toplayalım. 3+4=7 Bulduğumuz değeri odamıza en uygun avize uzunluğunu bulmak için 8 ile çarpalım. 7x8=56  çıkan sonuç bize cm olarak avize yükseliğini verir.

Burada yaptığımız hesaplamalar tamamen fikir vermesi amaçlıdır. Ve ortalama değerler verir. Odanızın tasarımı ve mobilyalarınız doğrultusunda bu ölçüler dışına çıkabilir ve kendi zevkleriniz doğrultusunda daha uzun avizeler kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz